top of page

Kızılağaç Köy Okulu Yeniden İşlevlendirme Atölyesi

No:1 Tasarla I Sentez

Yer/Tarih:

AURA İstanbul / 13-14 Kasım 2021

Atölye; 1980’lerden itibaren Kırklareli Vize, Kızılağaç Köyü’nde ortaokul olarak kullanılan ancak on yılı aşkın süredir kullanımda olmayan köy okulunu, köyün yeni ihtiyaçlarına cevap verecek bir kamusal mekan olarak yeniden işlevlendirmeyi amaçlıyor.

İlk aşama olan NO:1 Tasarla Atölyesi'nde köydeki gündelik hayata dair bilgi analiz edildi, gözlemlenen ihtiyaçlar çerçevesinde sosyo-mekânsal senaryolar geliştirildi ve bu senaryoların gerçekleşeceği mekânsal kurguların olduğu dört farklı öneri geliştirilmişti. 6 Kasım 2021 tarihinde öneriler Kızılağaç’ta köy sakinlerine sunuldu ve geri dönüşler alındı. Bu değerlendirmelerin katılımcılara aktarımıyla başlayan sentez atölyesinde iki gün boyunca öneriler üzerinde çalışıldı. Dört öneri sentezlenerek beklentilere cevap veren iki yeni öneriye dönüştürüldü.

Atölyenin gerçekleşmesi için mekan desteği sağlayan AURA İstanbul’a, destekleri için Gökçe Çakır’a ve Seda Altan’a ve kapanış sunumlarına katılan Yılmaz Değer’e teşekkürler!

Kolaylaştırıcılar:

Arif Gönül, Ekin Ünlü, Elif Sidar Ökdemir, Mehmet Ali Gasseloğlu, Merve Yıldırım, Tolga Kılıçkap

Katılımcılar:

Aylin Karanfil, Ayşenur Baltacı, Baran Çakıl, Begüm Cebeci, Burak Karaca, İpek Naz Toraman, Miray Cessur, Nazlı Giriftinoğlu, Seheri Canan Tamar, Serhat Uğurcan Akman

Görsel Belgeleme:

Ali Rıza Bayrak

Destekçiler:

bottom of page